ПРАВИЛА

 

поведінки громадян на залізничному транспорті

 

ЗАТВЕРДЖЕНІ

постановою Кабінету Міністрів України

від 10 листопада 1995 р. N 903

 

ПРАВИЛА

поведінки громадян на залізничному транспорті

 

Загальні положення

1. Ці Правила стосуються пасажирів, які користуються залізничним транспортом, а також громадян, які зустрічають або проводжають їх на території залізниці, у вокзалах та поїздах. Зазначені пасажири та громадяни зобов'язані дотримуватися вимог цих Правил та інших документів, що регламентують порядок перевезення пасажирів і багажу залізницями.

 

Правила поведінки на роздільних пунктах залізниці

2. Роздільний пункт залізниці (станція, роз'їзд, обгінний пункт) разом з обладнанням, призначеним для забезпечення діяльності залізниці та безпеки руху поїздів, є зоною підвищеної небезпеки і особливого контролю.

3. Особи, які не належать до працівників залізничного транспорту, не мають права ходити по залізничних коліях, знаходитися у службових приміщеннях залізниці, крім приміщень, де здійснюється прийом громадян, у вагонах під час їх відстою.

Для проходу до поїзда або виходу до вокзалу пасажири повинні користуватися призначеними для цього пішохідними мостами, тунелями чи переходами.

4. Пасажири безпересадочних вагонів у пунктах їх перечіплювання можуть користуватися службовими переходами залізничників. При цьому необхідно мати при собі залізничний квиток або інший документ, який дає право на проїзд.

5. Забороняється псувати колії, споруди та обладнання залізниці, а також вчиняти інші дії, які можуть порушити розклад чи безпеку руху на залізниці.

Розмір збитків, завданих зазначеними діями, встановлюється залізницею.

 

Правила поведінки на вокзалах, платформах та в

пасажирських спорудах

6. Вокзал (приміщення для пасажирів на проміжних станціях) залізниці - комплекс спеціальних споруд, приміщень, обладнання, призначених для обслуговування пасажирів, надання їм платних послуг, управління рухом поїздів та розміщення персоналу. До складу вокзального комплексу входять: посадочні платформи, пішохідні тунелі та мости, переходи через залізничні колії, багажні приміщення, частина прилеглої до споруди привокзальної площі.

7. На території вокзалу пасажири, а також громадяни, які зустрічають або проводжають їх, повинні дотримуватись правил санітарно-гігієнічної, санітарно-протиепідемічної та пожежної безпеки.

8. Користуватися вокзалом та приміщеннями для пасажирів мають право:

пасажири, які придбали квитки або мають інший документ, що дає право на проїзд;

громадяни, які проводжають пасажирів;

громадяни, які зустрічають пасажирів.

9. Вокзал забезпечує обслуговування пасажирів цілодобово. Для осіб, які мають проїзні документи, вхід до залів обслуговування безплатний, для осіб, які таких документів не мають, - за плату, встановлену Укрзалізницею. Вхід до касового залу безплатний.

У години доби з 22.00 до 6.00 в залах вокзалу можуть знаходитися тільки особи, які мають залізничні квитки на сьогодні та завтра, а також ті, що зустрічають та проводжають пасажирів.

10. На платформах та в приміщеннях вокзалу забороняється:

смітити, кидати та залишати будь-які предмети на колії, платформі, підлозі, підвіконнях, сидіннях у залі чекання;

пошкоджувати чи забруднювати майно залізниці;

розпивати спиртні напої, палити у невстановлених місцях;

створювати перешкоди працівникам вокзалу в проведенні контролю за дотриманням Правил та виконанні ними службових обов'язків;

продавати чи купувати квитки з рук;

підходити ближче ніж на 0,5 метра до краю платформи після оголошення про подачу чи прибуття поїзда до його повної зупинки;

самостійно перевозити ручну поклажу засобами перевезення пошти чи багажу;

захаращувати зали, вестибюль вокзалу, проходи в залах чекання та платформи власною ручною поклажею;

залишати особисті речі без догляду. Щодо речей, знайдених за відсутності їх власника, вживаються заходи для встановлення їх приналежності;

здавати на зберігання до автоматичних чи стаціонарних камер схову та заносити у вокзал зброю, вибухові, інфекційні, радіоактивні речовини, бензин, гас, ацетон, спирт та інші легкозаймисті та легкогорючі речовини.

 

Правила проїзду

11. Для проїзду у вагонах будь-якої категорії пасажир повинен мати відповідні документи на право проїзду та пред'являти їх перед посадкою в поїзд провідникові вагону або особі, яка контролює вхід до вагонів приміського поїзда. Пасажир повинен зберігати проїзний квиток протягом усієї поїздки та пред'являти його на вимогу осіб, які здійснюють контроль (за винятком випадків, коли квиток зберігається у провідника вагону).

12. Кожний пасажир має право безплатно перевозити із собою у вагоні ручну поклажу вагою до 36 кілограмів, а за об'ємом не більше місткості місць, відведених кожному пасажиру для перевезення ручної поклажі. Пасажири з ручною поклажею вагою більше 36 кілограмів та з легковаговою ручною поклажею об'ємом, більшим місткості місць для її перевезення, у вагон не допускаються.

13. Ручна поклажа розміщується:

у пасажирських купейних, плацкартних та спальних вагонах:

пасажирів, які займають нижні місця, - в рундуках купе;

пасажирів, які займають верхні місця, - на третіх полицях плацкартних вагонів, у нішах купейних вагонів, на верхніх спеціальних полицях спальних вагонів;

у пасажирських загальних вагонах:

пасажирів, які займають непарні місця, - в рундуках під сидіннями;

пасажирів, які займають парні місця та місця з літерою "а", - на третіх полицях купе;

у приміському поїзді:

під сидінням та на боковій верхній полиці вагона.

Забороняється розміщення ручної поклажі в тамбурах вагона, коридорі салону, проходах купе, в проході приміського вагона.

14. Пасажирам забороняється:

знаходитися у вагоні без проїзних документів чи посвідчення на право безплатного проїзду;

перебувати на підніжках, дахах вагонів, перехідних площадках, у тамбурах пасажирського поїзда;

заходити і виходити з вагона до повної зупинки поїзда;

самовільно користуватися стоп-краном для затримки поїзда без крайньої потреби. У разі виникнення непередбачених аварійних обставин пасажир повинен сповістити провідника, а за його відсутності самостійно скористатися стоп-краном;

розпивати спиртні напої у невстановлених місцях, порушувати спокій інших пасажирів;

перебувати у стані наркотичного чи явно вираженого алкогольного сп'яніння, в забрудненому одязі;

палити у невстановлених місцях та застосовувати відкритий вогонь;

смітити в купе, коридорах вагона, кидати через вікно сміття та інші предмети;

забруднювати вагон, пошкоджувати внутрішнє вагонне обладнанням, постільні речі;

перевозити зброю (крім особливих випадків - перевезення службової та мисливської зброї), вибухові, отруйні, смердючі, інфекційні, радіоактивні речовини, спирт, бензин, гас, ацетон та інші вогненебезпечні, легкозаймисті, самозаймисті речовини також ручну поклажу, яка може забруднити вагон. Перевірка ручної поклажі здійснюється у порядку, передбаченому законодавством;

залишати ручну поклажу та власні речі без догляду. У разі виявлення пропажі речей пасажир повинен негайно сповістити про це провіднику вагона;

створювати перешкоди для роботи або не виконувати вимоги провідника вагона, поліцейських, працівників митного, прикордонного та фітосанітарного контролю.

 

15. За порушення цих Правил винні особи притягуються до відповідальності згідно із законодавством.


Як кинути курити

Повірте, кинути курити — одне із кращих рішень у вашому житті! Це під силу кожному, однак декому доведеться докласти трохи більше зусиль.

Ось поради лікаря, фахівця з відмови від куріння Отто Стойки.

Лише невеликий відсоток людей може кинути курити з першої спроби — більшості потрібно декілька. У цьому немає абсолютно нічого страшного, адже в процесі ви напрацьовуєте досвід, який вам допоможе при наступній спробі.

✅      Для початку пройдіть декілька тестів:

оцінка причин залежності від тютюнокуріння http://stopsmoking.org.ua/addiction/otsinka-prichin-zalezhnosti-vid-kurinnya/

рівень фізичної залежності від нікотину http://stopsmoking.org.ua/addiction/test-na-fizichnu-zalezhnist-vid-nikotinu/

готовність кинути курити http://stopsmoking.org.ua/howto/test-na-gotovnist-kinuti-kuriti/

✅ Створіть свій власний план відмови від куріння http://stopsmoking.org.ua/howto/plan-pripinennya-kurinnya/ :

· Призначте дату відмови від куріння протягом двох наступних тижнів.

· Повідомте родину та друзів про своє рішення — кидати курити простіше з підтримкою найближчих.

· Сформулюйте та запишіть причини відмови від куріння.

· Складіть перелік ситуацій, коли ви зазвичай курите, аби з’ясувати, що може спровокувати закурити.

· Позбавтеся усіх нагадувань про куріння. Викиньте з дому, машини та робочого місця усі тютюнові вироби, запальнички, попільнички. Натомість, у ті місця, де ви раніше зберігали сигарети, можна покласти льодяники, соломинки, призначені лікарем препарати для припинення куріння (якщо у вас високий ступінь залежності) тощо.

· Подумайте про невеликі заохочення для себе за певні досягнення (наприклад, коли протрималися без сигарет тиждень тощо).

Поради від ВООЗ, якщо сильно тягне закурити https://cutt.ly/KnGghnp

· Глибоке дихання: зробіть 10 глибоких вдихів, щоб розслабитися, поки бажання не пройде.

· Випийте воду.

· Зробіть щось інше, щоб відволіктися: приймайте душ, читайте, гуляйте, слухайте музику!

Шукайте більше лайфхаків з відмови від куріння на сайті http://www.stopsmoking.org.ua/.

А за потреби не соромтеся звернутися за професійною допомогою до сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта — це суттєво підвищить шанси на успіх!

Також можна отримати консультацію у діджитал фахівця ВООЗ https://www.who.int/ru/news-room/spotlight/using-ai-to-quit-tobacco

#ВсесвітнійДеньБезТютюну2021

#КидайКуритиЗараз

#WorldNoTobaccoDay2021

 

#CommitToQuit